Firmy Bejo Poland oraz BASF Polska od dziś realizowały będą projekt „cebuLOVE”. Jego celem jest kompleksowe dostarczenie producentom informacji z zakresu produkcji cebuli. Materiały przygotowane w ramach „cebuLOVE” pozwolą osobom zainteresowanym ocenić stan plantacji, potencjał odmian oraz efektywność różnych rozwiązań agrotechnicznych w tym ochrony roślin. Projekt „cebuLOVE” obejmie oprócz relacji polowych również szkolenia zimowe – sympozja cebulowe. Patronem medialnym projektu jest portal e-warzywnictwo.pl.

Cebula jest dla firmy Bejo bardzo ważnym gatunkiem. W hodowli odmian cebuli Bejo współpracuje z firmą De Groot en Slot. Program hodowlany Bejo/De Groot en Slot obejmuje praktycznie wszystkie typy cebuli uprawiane obecnie na świecie. Poczynając od odmian dnia krótkiego a kończąc na odmianach dnia bardzo długiego (typ Rijnsburger). Od wielu lat firma Bejo/De Groot en Slot prowadzi również hodowlę odmian cebuli przeznaczonej wyłącznie do uprawy z dymki. Produkcję dymki organizuje firma Broer B.V., która wchodzi w skład holdingu Bejo. Wszystkie nasze odmiany zawdzięczają swą popularność doskonałej jakości i wyrównaniu. Ich asortyment ciągle się powiększa dając producentom możliwość wyboru do praktycznie każdych warunków uprawy.

Jednym z bardzo ważnych elementów wykorzystania potencjału hodowlanego odmian cebuli jest efektywna ochrona roślin. Paleta oferowanych w tym celu preparatów jest szeroka, jednak nie wszystkie z nich zapewniają ochronę na oczekiwanym przez producentów poziomie. Produkcja pod przysłowiową chmurką wymaga dostosowywania technologii ochrony cebuli i innych warzyw do różnych, ostatnio coraz trudniejszych warunków pogodowych i rynkowych – rosną wymagania jakościowe. Firma BASF Polska od wielu lat oferuje producentom cebuli jedne z najlepszych preparatów do ochrony plantacji przed chwastami i chorobami. Ich skuteczność, niezawodność oraz bezpieczeństwo dla uprawy, użytkownika i środowiska potwierdzacie Państwo codziennie, wybierając je z palety dostępnych na rynku.

Koncentrujemy się na tym warzywie ze względu na ważność gatunku, jakim jest cebula – w Polsce zajmuje ona powierzchnię około 20 000–22 000 ha (w skład tego areału wchodzi cebula z siewu wiosennego, zimująca i cebula dymka). Ideą wspólnego przedsięwzięcia Bejo z firmą BASF przy udziale portalu e-warzywnictwo.pl jest dzielenie się najnowszą wiedzą; propagowanie innowacyjnych technologii oraz akcentowanie potrzeb rynku.                                

W ramach specjalnego projektu, który nazwaliśmy „cebuLOVE” zaplanowaliśmy m.in. cykl doradczo-poradnikowych materiałów cebulowych. Już niebawem przedstawimy Państwu cebuLOVE informacje na temat sytuacji na plantacjach cebuli, zaprezentujemy różne odmiany oraz efekty ochrony roślin w tym trudnym sezonie.

Zapraszamy do czytania artykułów, wywiadów, relacji, oglądania filmów oraz zdjęć, które już od dziś będziemy państwu prezentowali w ramach projektu „cebuLOVE”.

Bejo    BASF