7 maja 2020 roku wspólnie z firmą Yara zorganizowaliśmy Dzień wczesnej kapusty. Z uwagami na panującą pandemię i trosce o naszych klientów zdecydowaliśmy się na formę medialną.

Tunelową kolekcję kapust oraz kalarepy przygotował wspólnie z rodziną Pan Paweł Gorący w miejscowości Góra Świętej Małgorzaty. Gmina ta położona jest centralnie, między gminami: Ozorków, Łęczyca, Witonia i Piątek. Cały ten region obok regionu podkrakowskiego słynie z najwcześniejszej produkcji warzyw. W regionie tym uprawa warzyw ma bardzo długie tradycje. Wiedza ta przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Wyprodukowane warzywa są sprzedawane do lokalnych skupów, na Giełdzie Łódzkiej oraz Warszawskim Rynku Hurtowym Bronisze.

Bejo posiada w ofercie wiele wczesnych i smacznych odmian warzyw. W naszej kolekcji znalazły się takie gatunki /odmiany jak: kalarepa: Korist; kapusta biała: Ranini, Parel, Tiara, Thalys; kapusta czerwona: Omero; kapusta włoska: Alcosa oraz kalafior: Oviedo. Produkcja rozsady tychże odmian odbywała się w gospodarstwie Pana Pawła. Sadzenie do tuneli foliowych rozpoczęto w dniu 12-13 lutego, które trwało sukcesywnie do 19 lutego. Rośliny były nawadniane za pomocą zraszaczy. Próby ogrodnicze gleby oraz nawożenie posypowe roślin odbywało się pod nadzorem firmy Yara. W obecnym sezonie warunki pogodowe nie nie rozpieszczały i wegetatacja odbywała się przy bardzo wysokich amplitudach temperaturowych. Kolekcji nie ominęły przymrozki.

Chciałbym szczególnie zwrócić uwagę na dwie kapuściane nowości, które oferujemy od obecnego sezonu sprzedaży: są to RANINI i THALYS. Pierwsza odmiana przeznaczona jest do najwcześniejszej uprawy tunelowej oraz pod płaskie przykrycia. Z sadzenia 13 lutego odmiana Ranini, osiągnęła średnią masę główek na poziomie 1,6 kg (7 maj), które są bardzo atrakcyjne, okrągłe. Odmiana wyróżnia się doskonałą tolerancją na jarowizację, nie pęka i jest bardzo wdzięczna i bezpieczna w uprawie. W testach 2018/19 oraz w bieżącym już sezonie produkcyjnym doskonale oceniana przez producentów w rejonie łęczyckim i podkrakowskim. Kolejną nowością na kolekcji jest odmiana THALYS, która również jest już dostępna w sprzedaży. Odmiana ta przeznaczona jest do uprawy pod płaskimi przykryciami oraz jako pierwsza w otwartym gruncie i jest o kilka dni późniejsza od odmiany Ranini. Tworzy główki okrągłe o jaśniejszym liściu niż odmiana Farao (odmiana z oferty ekologicznej). Odmiana charakteryzuje się bardzo ładną strukturą wnętrza, krótkim głąbem wewnętrznym oraz tolerancją na jarowizację. Wydłużone okno zbiorcze pozwala zaliczyć tę odmianę obok odmiany Ranini do odmian bezpiecznych i o wysokim plonie wczesnym. 

Z życzeniami wysokich plonów,

Paweł Bednarek