27 sierpnia w Opalenicy (woj. wielkopolskie), w gospodarstwie Henryka i Roberta Piotrowskich wraz ze współorganizatorami – firmą YARA Poland, BASF Agro oraz Agrosimex zorganizowaliśmy spotkanie pt. Innowacyjne rozwiązania w uprawie warzyw.

Jakub Gęsicki

Podczas spotkania, które odbyło się na polach rodzinnego gospodarstwa Państwa Piotrowskich zaprezentowaliśmy pełną kolekcję odmian cebuli, marchwi przemysłowej, pietruszki korzeniowej oraz buraczka ćwikłowego. W rejonie Opalenicy znajduje się wiele gospodarstw trudniących się produkcją warzyw. Dominują tu plantacje cebuli, marchwi oraz buraka ćwikłowego z przeznaczeniem dla przemysłu przetwórczego. 

Na kolekcji zaprezentowaliśmy 17 odmian cebuli, począwszy od odmian w typie dnia średnio-długiego, cebule w typie Rijnsburger po odmiany cebuli czerwonej i białej. Nasiona były wysiewane 3 kwietnia. Szczególnie chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na kilka odmian, które cieszą się coraz większą popularnością w uprawie w Polsce. Pierwszą z nich jest odmiana Sedona. Jest to mieszaniec składający się z dwóch typów: amerykańskiego i hiszpańskiego. Dzięki temu charakteryzuje się bardzo mocnym systemem korzeniowym oraz silnym wigorem. Również wartymi uwagi były odmiany Hytune oraz Hybelle. Pierwsza to średniowczesny Rijnsburger z mocnym systemem korzeniowym i wysokim plonem, nadający się do długiego przechowywania. Druga to średniopóźny Rijnsburger o mocnym, zdrowym szczypiorze pokrytym grubą warstwą wosku do najdłuższego przechowywania. Odmiana ta świetnie sprawdziła się w obecnym, trudnym roku, gdzie występowały bardzo duże porażenia chorobami oraz niesprzyjające warunki pogodowe. Odmiany Hypark, Hybelle oraz znana już Państwu, Armstrong, zostały również wysiane z nasion podkiełkowanych. Różnice, które można było zaobserwować to wcześniejsze, bardziej wyrównane wschody oraz bardziej wyrównane cebule, co przekłada się na większy plon handlowy. Z odmian cebuli czerwonej zaprezentowaliśmy m.in. Red Lady oraz Red Tide – odmiany mieszańcowe w typie znanej już Państwu odmiany Red Baron oraz cebule białą jaką jest kreacja White Wing.

Wartą uwagi była również kolekcja marchwi. Przedstawiliśmy odmiany w typie Berlikumer z przeznaczeniem na sałatki oraz soki, jak i odmiany Flakkee dedykowane pod kątem mrożenia i suszu. Spore zainteresowanie wśród producentów wzbudziła nasza nowość – Farah. Odmiana w typie Komarno, charakteryzująca się świetnym wyrównaniem, bardzo wysokim plonem oraz intensywnym wybarwieniem wewnątrz. Również ciekawą kreacją jest odmiana Brava, będąca połączeniem typu Berlikumer i Flakkee. Pierwszemu z typów marchew zawdzięcza plenność oraz smak, drugiemu natomiast bardzo ładne wewnętrzne wybarwienie korzeni. Odmiana Brava mogła się poszczycić największym plonem na poletkach – ponad 120t z hektara. 

Na poletkach przedstawiliśmy również kolekcję odmian pietruszki oraz buraków ćwikłowych. Wartą uwagi jest pierwsza mieszańcowa odmiana pietruszki wprowadzona przez firmę Bejo, jaką jest Arctica. Dzięki temu, posiada ona silny wigor oraz wzrost roślin. Wyróżnia się bardzo wysokim plonem handlowym oraz białymi, długimi oraz wyrównanymi korzeniami. Pietruszka Arctica jest dostępna w formie nasion z fomułą B-MOX, o której możecie Państwo przeczytać tutaj (link https://www.bejo.pl/magazine/b-moxr). 

Życzymy Państwu wysokich plonów w tym trudnym, obecnym sezonie. 

Innowacyjne rozwiązania w uprawie warzyw